Конкуренти в соцмережах є у будь-якої компанії. Залишилося розібратися, кого саме варто аналізувати і на які показники звертати увагу.


Кого аналізувати?

1. Прямі конкуренти

Це конкуренти по бізнесу. Вони виробляють такий же продукт, а значить, цільова аудиторія може купити його замість вашого. Як «Кока-Кола» і «Пепсі».

2. Непрямі конкуренти

Це компанії вашої ж тематики, але які вам не рівня: не той ринок, цінова категорія і т. д. Як «Кока-Кола» і «Напої з Черноголовки». І те, і інше - газована вода, ось тільки вони ніколи не запишуть один одного в конкуренти по бізнесу.

3. Конкуренти «за увагу»

Вони виробляють зовсім інший продукт. У комерційному плані ви з ними ніяк не перетинаються і навіть можете дружити, якщо ваші товари часто купують разом. Важливо лише те, що у вас одна цільова аудиторія. Як у «Кока-Коли» і «Сникерса». І мова не тільки про великі бренди.

Наприклад, висока конкуренція за увагу помітна у всіх спільнот, цільовою аудиторією яких є «матусі». Для них не ізобретешь контентний велосипед - хочеш чи ні, а доведеться писати про дітей і битися в соціальних мережах за один шматок пирога. Купуючи ваш продукт і продукти ваших конкурентів за увагу, «мамочка» навряд чи підпишеться на всі їхні спільноти, тому що контент там приблизно однаковий.

Використовувати тільки один з цих пунктів або все три - вирішувати вам. Ми вважаємо, що інформація по конкурентам ніколи не буває зайвою. І навіть якщо ви повноцінно проаналізуєте тільки конкурентів по бізнесу, у вас не займе багато часу поверхнево пробігтися і по іншим.

Що і як аналізувати?

Аналізуючи конкурентів, важливо звертати увагу не тільки на кількість передплатників, частоту постинга і інші показники ефективності, але і на якісні параметри, які також дають багату поживу для роздумів, допомагаючи знайти вигідну нішу.

Що і як аналізувати, розберемо на прикладі ВКонтакте.

1. Тема спільноти

Аналізувати теми спільнот конкурентів потрібно не для того, щоб зробити те ж саме, але краще. Перш за все це необхідно для того, щоб відбудуватися і зробити зовсім інше.

Чому це важливо? Багато брендів виявляються загнаними в кут власної тематикою: концепція спільноти до болю очевидна, але чи здатна вона принести успіх ВКонтакте?

Уявіть типову стратегію для бренду, який виробляє засоби для чищення для будинку. Не треба ходити до ворожки, щоб зрозуміти, що і конкуренти, і сама компанія вибрали в якості ідеї тематичне співтовариство з порадами щодо ведення домашнього господарства. І нас навіть не здивував той факт, що активність в цих спільнотах залишала бажати кращого.

Що дає компанії і користувачам такий контент? Протока червоне вино на улюблену білу блузку, ви ж не будете переривати тонну контенту спільноти, щоб знайти там засіб улюбленого бренду? Ви цілком передбачувано запитайте у Google, а головне - він допоможе.

Бренди самі загнали себе в пастку концепцією, додавши до своїх конкурентів не тільки суперників по ринку, а й величезна кількість небрендових тематичних співтовариств для господинь. Але який сенс штовхати кінь, яка вже здохла? Завжди є способи відбудуватися.

Розглядайте тематики конкурентних спільнот і всі наступні пункти на предмет реакції аудиторії, можливості виділитися із загальної маси, відсікти потенційні помилки і взяти на озброєння працюють механіки.

2. Контент: його унікальність, розбивка по рубриках

Суб'єктивний аналіз допоможе зрозуміти, чому рівень залученості в спільнотах конкурентів вище або нижче норми.

Низький рівень залученості може бути наслідком:

  • низької якості контенту: основні чинники тут - унікальність, креативність і корисність;
  • відсутність рекламного просування;
  • неякісної аудиторії: якщо з 100 передплатників 99 - це боти, то реагувати на пости буде просто нікому.

Унікальність, креативність, корисність - все це без зусиль можна оцінити на око, виділивши сильні і слабкі місця контенту конкурентів. Для більш об'єктивної оцінки потрібно розбити пости на рубрики / теми і подивитися, як аудиторія реагує на кожну з них. Зіставте групи постів з інтересами цільової аудиторії і можливими цілями конкурента. Як правило, компанії з однієї категорії вибирають схожі цілі: хтось працює тільки на продажу, хтось хоче впізнаваності, комусь потрібна комунікація з аудиторією і т. д. Все залежить саме від специфіки бізнесу.

Виділивши рубрики в спільнотах конкурентів, подивіться, наскільки вони перетинаються. Завдяки цьому можна знайти для себе вільні ніші, побачити, за рахунок чого можна відбудуватися, які прогалини заповнити, щоб аудиторія не вибирала між аналогічними пропозиціями.

3. Оформлення / дизайн профілю

Більшість користувачів переглядають пости ВКонтакте в форматі серфінгу: прокрутити стрічку в прискореному режимі, звертаючи увагу тільки на візуали. Вони зупиняються і починають читати текст лише в тих випадках, коли пост зачепив, рідше - коли бачать новина спільноти, яке читають регулярно.

Візуальна привабливість співтовариства і контенту вкрай важлива і значно впливає на рівень залученості аудиторії. Щоб правильно проаналізувати оформлення груп конкурентів і врахувати їх помилки при формуванні власного стилю, потрібно визначити основні критерії оцінки визуалов.

4. Механіки залучення, активації

Аналізуючи механіки залучення, ви не тільки виявляєте цікаві кейси, але і знаходите обгрунтування рівня залученості в спільнотах конкурентів. При цьому дуже важливо розуміти справжні причини їх успіху.

При аналізі ми часто бачимо спільноти з високим рівнем залученості. Здавалося б, компанії з такими показниками - приклад для наслідування. Але варто копнути глибше ...

За фактом в більшості з них залученість має хвилеподібний характер і росте тільки за рахунок проведення конкурсів з цінними призами. В результаті ці спільноти залучають переважно ловців халяви, які вступають тільки заради можливості виграти. У кращому випадку вони повиснуть в співтоваристві мертвим вантажем, не проявляючи зовсім ніякої активності і інтересу, в гіршому - одпишуть відразу після конкурсу.

За рахунок стрибків показників активності середня залученість спільнот таких конкурентів виходить вище норми. Хоча насправді цільової аудиторії не цікавий контент і стратегія не працює.

У ролі активацій в співтоваристві може виступати будь-який контент, який спрямований на отримання зворотної реакції від передплатників і відвідувачів спільноти. Причому це можуть бути як стандартні механіки (опитування, конкурси, ігри і т. д.), Так і більш складні, з унікальними умовами, такі як флешмоби, челендж, марафони. Наведемо приклади тих активацій, які в тому чи іншому вигляді присутні в будь-якому суспільстві і ідеально підійдуть для аналізу:

Опитування

Опитування можуть як просто працювати на залучення або виявлення активного ядра (дивіться приклад), так і приносити реальну користь. Наприклад, являти собою дослідження аудиторії - інтересів, статі, віку, наявності дітей - і виявлення інших потрібних даних. Або допомагати у виборі ідей для активності або контенту: якщо ви хочете провести лайв-трансляцію з експертом і сумніваєтеся у виборі теми, просто запитайте у аудиторії, про що вона більше хоче почути. Опитування можуть працювати на збір зворотного зв'язку по продукту і т. Д .: застосувань дуже багато.

Творчі конкурси

Суть проста: ви просите передплатника що-небудь зробити (НЕ репост конкурсного поста), потім вибираєте переможця і даруєте йому який-небудь цінний приз. Найтиповіший, але все ще справно працюючий приклад - це фотоконкурс. З його допомогою можна разом вбити кількох зайців. Наприклад, прохання зробити фото з вашим продуктом і написати відгук дасть вам призначений для користувача контент, а учасники конкурсу запустять сарафанне радіо. Або, надавши в якості подарунка не сам продукт, а знижку на нього, ви зберете в конкурсі реально зацікавлену і готову до покупки аудиторію.

У цьому прикладі кращі фото учасників будуть опубліковані в співтоваристві. Для бренду це абсолютно незатратно, зате підвищує активність групи і, як наслідок, органічний охоплення. Та й цільової аудиторії приємна така увага.

Як стати клієнтом GoToTOP?

Для замовлення стратегії в Львові або Львівській області просто заповніть заявку. Менеджер по роботі з клієнтами зв'яжеться з вами і підготує персональне комерційну пропозицію performance-marketing агентства GoToTOP, складене з урахуванням ваших цілей і можливостей.

Відправляючи форму, ви погоджуєтеся на обробку персональних даних, захищених політикою конфіденційності та оброблюваних для виконання вашої заявки.