Юзабіліті (відповідно до стандарту ISO 9241-11) - наука, яка визначає ступінь продуктивності, задоволеності і результативності, з якими продукт може застосовуватися користувачами в конкретних умовах для досягнення заданих цілей. В процесі розкрутки сайту рівень юзабіліті інтерфейсів впливає на конвертацію відвідувачів ресурсу в покупців.
Історія
Вперше термін «юзабіліті» був використаний в 1977 році в науковій роботі, присвяченій аналізу програмного забезпечення, як визначення одного з чинників якості продукту поряд з десятьма іншими в моделі МакКолла. Пізніше на її основі і схожому прототипі Бома був сформований зразок якості програмних продуктів, який опублікувала Міжнародна організація по стандартизації в 1991 році в стандарті ISO / IEC 9126. У другій половині 80-х виникла прикладна дисципліна юзабіліті-інженерія, присвячена методам юзабіліті. У 1998 році був опублікований стандарт ISO 9241-11, актуальний на даний момент.
Складові поняття
Юзабіліті інтерфейсу є комплексним поняттям, що включає наступні елементи:
- результативність (effectiveness) - повнота і точність досягнення цілей користувачами, які відвідали сайт. Вона оцінюється за кількістю скоєних відвідувачами помилок, а також за допомогою частки правильно виконаних завдань.
- продуктивність (efficiency) - відношення витрачених ресурсів до результативності використовуваних методів юзабіліті. Її вимірюють за часом виконання завдання, когнітивної навантаженні, тривалості навчання та складності здійснюваної діяльності.
- задоволеність (satisfaction) - сприйняття продукту і комфорту його використання. Для визначення даного параметра застосовують опитувальні методи по ходу або після юзабіліті-тестування.
Юзабіліті - це набір атрибутів, які мають відношення до індивідуальної оцінці продукту користувачами і витрачаються на його використання зусиль, що можна оцінити за допомогою наступних параметрів:
- Understandability або простота розуміння закладеної в продукт логіки,
- Learnability або простота навчання його використання,
- Operability або простота оперування,
- Attractiveness або привабливість,
- Compliance або відповідність офіційним галузевим стандартам і загальноприйнятим угодами.
Які чинники впливають на індексацію і враховуються при аналізі юзабіліті
Пошукові роботи враховують юзабіліті форм і змісту ресурсів. Аналіз юзабіліті передбачає врахування наступних параметрів, що впливають на ранжування сайту у видачі.
- Швидкість завантаження сайту. У процесі аналізу ресурсу за цим параметром не враховується швидкість доступу до мережі Інтернет у користувача.
- Наявність / відсутність посилання в логотипі. Враховується, чи потрапляє користувач, який відвідав сайт, на головну сторінку ресурсу при кліці по картинці logo.gif або logo.jpg.
- Наявність / відсутність нижнього меню. У процесі аналізу та ранжування ресурсу враховується наявність внизу кожної сторінки посилань «наверх» і «на головну».
- Наявність / відсутність контактної інформації. В аналізі юзабіліті сайту, наприклад, враховується такий критерій, як наявність адреси офісу, телефону і e-mail організації, а також зображень tel.gif або tel.jpg. у верхній частині сторінки і «підвалі» сайту.
- Наявність / відсутність h1. Враховується наявність заголовка на кожній сторінці сайту.
- Структурування тексту. Враховується наявність заголовків другого і третього рівнів в тексті (h2, h3), а також абзаців (теги p, br) кожні 1000 знаків, наявність тегів структурування strong, i і т. д.
- Оформлення посилань. У процесі аналізу та ранжування ресурсу пошуковим роботом враховується наявність підкреслення у лінків, що ведуть на інші сторінки ресурсу або сторонній сайт.
Проблеми сайту
Проблеми виявляються в ході аналізу usability сайту, який проводиться до пошукової оптимізації. Необхідність поліпшення юзабіліті сайту оцінюють в залежності від 3 чинників:
- частота виникнення даної проблеми у різних користувачів;
- її вплив: наскільки вона проста або складна для користувачів;
- частота виникнення даної проблеми у конкретного користувача: вирішується вона їм з першого разу або присутній постійно при одних і тих же умовах.
З точки зору професійного підходу виправлення виявлених помилок необхідно проводити до початку робіт по пошуковому просуванню сайту.
Фахівці компанії GoToTOP здійснюють професійний аналіз юзабіліті будь-якого ресурсу, на основі якого складають докладний звіт, що включає рекомендації щодо ефективної оптимізації сайту. За бажанням клієнта ми проведемо роботи, необхідні для поліпшення юзабіліті сайту.