Юзабіліті (відповідно до стандарту ISO 9241-11) - наука, яка визначає ступінь продуктивності, задоволеності і результативності, з якими продукт може застосовуватися користувачами в конкретних умовах для досягнення заданих цілей. В процесі розкрутки сайту рівень юзабіліті інтерфейсів впливає на конвертацію відвідувачів ресурсу в покупців.

Історія

Вперше термін «юзабіліті» був використаний в 1977 році в науковій роботі, присвяченій аналізу програмного забезпечення, як визначення одного з чинників якості продукту поряд з десятьма іншими в моделі МакКолла. Пізніше на її основі і схожому прототипі Бома був сформований зразок якості програмних продуктів, який опублікувала Міжнародна організація по стандартизації в 1991 році в стандарті ISO / IEC 9126. У другій половині 80-х виникла прикладна дисципліна юзабіліті-інженерія, присвячена методам юзабіліті. У 1998 році був опублікований стандарт ISO 9241-11, актуальний на даний момент.

Складові поняття

Юзабіліті інтерфейсу є комплексним поняттям, що включає наступні елементи:

 • результативність (effectiveness) - повнота і точність досягнення цілей користувачами, які відвідали сайт. Вона оцінюється за кількістю скоєних відвідувачами помилок, а також за допомогою частки правильно виконаних завдань.
 • продуктивність (efficiency) - відношення витрачених ресурсів до результативності використовуваних методів юзабіліті. Її вимірюють за часом виконання завдання, когнітивної навантаженні, тривалості навчання та складності здійснюваної діяльності.
 • задоволеність (satisfaction) - сприйняття продукту і комфорту його використання. Для визначення даного параметра застосовують опитувальні методи по ходу або після юзабіліті-тестування.

Юзабіліті - це набір атрибутів, які мають відношення до індивідуальної оцінці продукту користувачами і витрачаються на його використання зусиль, що можна оцінити за допомогою наступних параметрів:

 • Understandability або простота розуміння закладеної в продукт логіки,
 • Learnability або простота навчання його використання,
 • Operability або простота оперування,
 • Attractiveness або привабливість,
 • Compliance або відповідність офіційним галузевим стандартам і загальноприйнятим угодами.

Які чинники впливають на індексацію і враховуються при аналізі юзабіліті

Пошукові роботи враховують юзабіліті форм і змісту ресурсів. Аналіз юзабіліті передбачає врахування наступних параметрів, що впливають на ранжування сайту у видачі.

 • Швидкість завантаження сайту. У процесі аналізу ресурсу за цим параметром не враховується швидкість доступу до мережі Інтернет у користувача.
 • Наявність / відсутність посилання в логотипі. Враховується, чи потрапляє користувач, який відвідав сайт, на головну сторінку ресурсу при кліці по картинці logo.gif або logo.jpg.
 • Наявність / відсутність нижнього меню. У процесі аналізу та ранжування ресурсу враховується наявність внизу кожної сторінки посилань «наверх» і «на головну».
 • Наявність / відсутність контактної інформації. В аналізі юзабіліті сайту, наприклад, враховується такий критерій, як наявність адреси офісу, телефону і e-mail організації, а також зображень tel.gif або tel.jpg. у верхній частині сторінки і «підвалі» сайту.
 • Наявність / відсутність h1. Враховується наявність заголовка на кожній сторінці сайту.
 • Структурування тексту. Враховується наявність заголовків другого і третього рівнів в тексті (h2, h3), а також абзаців (теги p, br) кожні 1000 знаків, наявність тегів структурування strong, i і т. д.
 • Оформлення посилань. У процесі аналізу та ранжування ресурсу пошуковим роботом враховується наявність підкреслення у лінків, що ведуть на інші сторінки ресурсу або сторонній сайт.

Проблеми сайту

Проблеми виявляються в ході аналізу usability сайту, який проводиться до пошукової оптимізації. Необхідність поліпшення юзабіліті сайту оцінюють в залежності від 3 чинників:

 • частота виникнення даної проблеми у різних користувачів;
 • її вплив: наскільки вона проста або складна для користувачів;
 • частота виникнення даної проблеми у конкретного користувача: вирішується вона їм з першого разу або присутній постійно при одних і тих же умовах.

З точки зору професійного підходу виправлення виявлених помилок необхідно проводити до початку робіт по пошуковому просуванню сайту.

Фахівці компанії GoToTOP здійснюють професійний аналіз юзабіліті будь-якого ресурсу, на основі якого складають докладний звіт, що включає рекомендації щодо ефективної оптимізації сайту. За бажанням клієнта ми проведемо роботи, необхідні для поліпшення юзабіліті сайту.

Як стати клієнтом GoToTOP?

Для замовлення стратегії в Львові або Львівській області просто заповніть заявку. Менеджер по роботі з клієнтами зв'яжеться з вами і підготує персональне комерційну пропозицію performance-marketing агентства GoToTOP, складене з урахуванням ваших цілей і можливостей.

Відправляючи форму, ви погоджуєтеся на обробку персональних даних, захищених політикою конфіденційності та оброблюваних для виконання вашої заявки.