Проксі-сервером (англ. Proxy - уповноважений) називається серверна служба в комп'ютерній мережі, яка перенаправляє запити клієнта до інших служб.
Сфера застосування
Проксі-сервери призначені для:
- надання з локальної мережі доступу в Інтернет.
- економії зовнішнього або внутрішнього трафіку. Проксі-сервер після отримання даних з Інтернету виконує їх стиснення даних і в стислому вигляді передає користувачеві.
- зниження навантаження на канал, яка досягається за рахунок здатності проксі-сервера кешувати дані. Якщо клієнт часто звертається до одного і того ж ресурсу, проксі-сервер робить копію отриманих даних і передає її за запитом.
- підвищення безпеки локальної мережі. Існує можливість налаштувати проксі-сервер таким чином, що отримати доступ до мережі Інтернет з локальної мережі можна тільки через нього. При цьому локальні комп'ютери недоступні ззовні, так як відображається тільки IP-адресу сервера, і інформацію про підключених через нього комп'ютерах отримати неможливо технічно.
- управління доступом в Інтернет комп'ютерів локальної мережі. Проксі-сервер може фільтрувати запити користувачів і забороняти доступ до вказаних ресурсів.
- обходу блокування доступу. За допомогою стороннього проксі-сервера можна обійти обмеження доступу до окремих ресурсів.
- анонімного перегляду сайтів. Велика частина проксі-серверів дозволяють приховати IP-адресу користувача та інші відомості про його діях, місцезнаходження та системі.
Способи використання
Існують такі способи доступу до функцій проксі-сервера, як:
- веб-проксі (або анонимайзер) - візуальний інтерфейс проксі-сервера, що дозволяє анонімно відвідувати сайти в Інтернеті: при перегляді будь-якого ресурсу адреса користувача залишається невідомим, так як підставляється IP-адресу проксі-сервера.
- проксі-сервер - пряме використання служби проксі без завантаження веб-інтерфейсу. Щоб отримати доступ до функцій проксі-сервера, в настройках браузера необхідно вказати IP-адресу проксі-сервера і порт доступу.