PHP (від англ. Hypertext Preprocessor - препроцесор гіпертексту) - це скриптова мова програмування для розробки web-додатків. Підтримується більшістю хостинг-провайдерів і є одним з найпопулярніших засобів для створення динамічних сайтів (3 місце в рейтингу Tiobe). Серед сайтів, які використовують PHP, такі відомі проекти, як Вікіпедія, Вконтакте, Facebook та ін.
Історія
Данська програміст Лердорф в 1994 році розробив скрипти на Perl/CGI, що збирають статистику про відвідувачів його on-line резюме, і назвав їх Personal Home Page. Коли функціональності Perl стало недостатньо, Лердорф на мові програмування С написав інтерпретатор шаблонів PHP/FI. Його друга версія після тривалого тестування вийшла в 1997 році.
Через рік ізраїльські програмісти Сураські і Гутманс переписали код інтерпретатора і випустили версію PHP 3.0. Протягом наступних 6 років групою ентузіастів в мову були внесені численні зміни. На сьогоднішній день останньою версією є PHP 5.0. PHP 6.0 знаходиться в стадії розробки з 2006 року.
Застосування
Скриптова мова PHP отримав широку популярність завдяки своїй швидкості обробки, простоті, платформ, функціональності і розповсюдженню початкових кодів під власною ліцензією. Для розробки і розкручування сайтів використовується широкий набір вбудованих засобів:
- автоматичне вилучення змінних оточення сервера, параметрів GET і POST в зумовлені масиви;
- взаємодія з різними системами управління базами даних (SQLite, MySQL, DBX, Microsoft SQL Server, dBase, DB +++ і багатьма іншими);
- відправка HTTP заголовків в автоматичному режимі (полегшує пошукову оптимізацію сайту);
- обробка завантажуються на сервер файлів;
- робота з віддаленими і локальними файлами, сесіями, сокетами, HTTP авторизацією, cookies, XForms.
При просуванні сайтів також використовують можливості PHP для створення користувацьких інтерфейсів і скриптів для збору статистики.
Особливості
Синтаксис PHP схожий з синтаксисом мови Сі. Деякі елементи, наприклад, асоціативні масиви, запозичені з Perl. Робота програми може починатися з оператора PHP, описувати змінні не потрібно.
Мова виконує код всередині обмежувачів <?php?>. Дані поза цих тегів виводяться в стандартній розмітці HTML документа. Ім'я змінної починається з символу $ і чутливе до регістру, як і імена класів, функцій і константи. Змінні обробляються в взятих в подвійні лапки або апострофи рядках, а також створених за допомогою оператора <<<.
Скрипти обробляються інтерпретатором в порядку, що забезпечує кроссплатформенность додатки.