Перед просуванням сайту в пошукових системах за бажанням його власника може бути проведений аналіз зручності ресурсу для відвідувачів за допомогою дослідження юзабіліті або експертної оцінки. Така перевірка дозволяє виявити проблеми, з якими зіткнеться потенційний користувач сайту. Усунення виявлених помилок в поєднанні з комплексом SEO заходів дозволяє власнику підвищити конверсію ресурсу. Як стверджує Якоб Нільсен, якого називають фахівцем, які знають всі секрети юзабіліті і конверсії, проектування і створення максимально зручного для користувача інтерфейсу незмінно позитивно впливає на комерційний успіх сайту: на його думку, розробка юзабіліті дозволяє збільшити показники ефективності ресурсу в середньому на 135%.

Складові юзабіліті

Юзабіліті систем або ресурсів складається з п'яти основних складових.

  • Учитися (простота вирішення основних завдань при першій роботі з новим інтерфейсом сайту / системи);
  • Ефективність (швидкість виконання завдань після ознайомлення з функціоналом інтерфейсу сайту / системи);
  • Запам'ятовуваність (простота відновлення навичок роботи з інтерфейсом сайту / системи після перерви);
  • Помилки (кількість і якість помилок, які допускають користувачі при роботі з інтерфейсом сайту / системи, а також можливість їх виправлення);
  • Задоволеність (якість інтерфейсу сайту / системи, суб'єктивно оцінене користувачем).

Спеціально для оцінки юзабіліті організовується експеримент. В ході нього необхідно вибрати групу людей, які є потенційними користувачами, яким пропонується виконати в системі ряд завдань, що відповідають ключовим сценаріями використання продукту.

Як відбираються тестовані для оцінки юзабіліті?

Щоб провести поведінковий аналіз сайту або будь-якої іншої системи, необхідно мати уявлення про склад цільової аудиторії тестованого продукту. Дослідження має виробляти респондент, що розділяє мотивацію роботи з аналізованої системою. Наприклад, якщо проводиться оцінка юзабіліті банківської системи, то респондент повинен мати певний досвід і припускати, які проблеми можуть виникнути при використанні продукту. Будь-яка людина зможе виявити деякі труднощі, але вони можуть бути незначні з точки зору працівників банку. При цьому непідготовлений респондент може не відзначити низьку швидкість роботи системи, яка може виявитися критичною для співробітників банку і тому повинна бути усунена ще на етапі проектування.

Класифікація методів оцінки юзабіліті

Оцінка юзабіліті класифікується:

за типом інформації, що збирається

Якісна (застосовується в більшості випадків), спрямована на збір думок користувачів, інформації про поширені проблеми і причини їх виникнення. Використовує метод усного звіту учасників.

Кількісна, в процесі якої заміряють показники, які є індикаторами продуктивності, результативності та задоволеності продуктом. Отримані дані порівнюють з аналогічними характеристиками конкуруючих систем, попередніми версіями, іншими варіантами інтерфейсу або прийнятими на початку розробки юзабіліті продукту цільовими показниками.

по етапу тестування продукту в процесі його проектування

Попередня, використовується в ході первинного аналізу і збору інформації на етапі проектування юзабіліті (якщо запланована доробка інтерфейсу продукту без істотних змін, які зачіпають його концепцію).

Проміжна, проводиться для вивчення сприйняття користувачами представлених ідей і перевірки інтервальних проектувальних рішень в ході інтерактивного процесу розробки продукту.

Фінальна, виконується по закінченню проектування юзабіліті системи для перевірки результатів роботи і пошуку проблем, які пов'язані з помилками розробки та реалізації продукту. Таке юзабіліті тестування може проводитися сторонньою організацією.

До переваг даного типу послуг відносять об'єктивність методу, за допомогою якого досліджується сайт, і можливість виявлення несподіваних для експертів результатів, до недоліків - їх високу вартість.

Застосування

Послуги юзабіліті тестування надаються в ході розробки та пошукової оптимізації сайту і дозволяють виявити такі чинники:

  • зрозуміло чи користувачам основне призначення сайту,
  • чи можуть вони знайти на сторінках сайту необхідну інформацію і послуги,
  • наскільки простим є замовлення і / або використання даних послуг,
  • легко чи користувачам заповнювати форми на сайті (авторизації, реєстрації, подання різних запитів і т.д.).

Дослідження експертів

Експертна оцінка - це аналіз продукту групою експертів для визначення ключових проблем його юзабіліті. Таке дослідження зазвичай проводять кілька фахівців незалежно один від одного. На основі отриманих в процесі аналізу даних формують зведений звіт, ранжуються список виявлених проблем. Потім проводяться роботи з проектування юзабіліті, спрямовані на вдосконалення інтерфейсу сайту або системи.

У порівнянні з перевіркою юзабіліті експертна оцінка дозволяє повніше оцінити Інтерфом

Як стати клієнтом GoToTOP?

Для замовлення стратегії в Львові або Львівській області просто заповніть заявку. Менеджер по роботі з клієнтами зв'яжеться з вами і підготує персональне комерційну пропозицію performance-marketing агентства GoToTOP, складене з урахуванням ваших цілей і можливостей.

Відправляючи форму, ви погоджуєтеся на обробку персональних даних, захищених політикою конфіденційності та оброблюваних для виконання вашої заявки.