Висновок сайту в топ пошукової видачі - одне із завдань digital-маркетингу, без вирішення якої не можна говорити про оптимальний веденні інтернет-реклами. Щоб забезпечити ефективне СЕО-просування сайту, необхідно розуміти основні принципи, за якими пошукові системи «Яндекс» і Google формують видачу з моменту введення запиту користувача до моменту виведення результатів на сторінці браузера. Розуміння принципів роботи пошукових систем при підготовці відповіді на запит користувача необхідно застосовувати при оптимізації сторінок сайту. В цьому випадку можна отримати якісний SEO-трафік від пошукових систем.

Алгоритм роботи пошукових систем при підготовці результату на запит

Коли користувач вводить будь-який запит, пошукова система «Яндекс» або «Гугл» видає відповідь практично миттєво, при цьому виконується досить складний алгоритм формування видачі з пошуком по величезній базі проіндексованих сайтів. У загальному випадку коротко процес можна представити таким чином:

 • отримання запиту, сформульованого користувачем;
 • лінгвістичний аналіз, трактування морфології, зняття омонімії, доповнення синонімами, визначення тематики запиту;
 • пошук в індексі сторінок з релевантним вмістом, які підходять під тематику і ключові слова запиту;
 • побудова порядку видачі, тобто ранжування з урахуванням безлічі факторів;
 • передача готового результату пошуку користувачу.

За таким принципом працює і «Яндекс», і Google. З точки зору вирішення завдання SEO просунути сайт складніше саме в «Яндексі», оскільки він більше орієнтований на російськомовну аудиторію і більш ретельно підходить до аналізу семантики і ранжирування. Тому детальний розбір етапів формування видачі ми проведемо саме на основі цієї системи.

Пошук пов'язаної за змістом інформації

Після отримання запиту користувача сайту Yandex.ru пошукова система проводить детальний лінгвістичний аналіз введеного тексту.

 • Визначення мови. Для зручності користувачів пошукова система визначає мову не тільки за вживаним алфавітом, а й по характерному сполученню символів в запиті. Це дозволяє отримати вірний результат навіть тоді, коли користувач не перемкнув розкладку клавіатури.
 • Трактування морфології. Пошукова фраза розширюється морфологічними формами введених користувачем ключів і доповнюється синонімами для максимального охоплення матеріалів, які будуть відібрані для видачі. Однак при ранжируванні віддається перевага точному входженню ключових слів.
 • Виняток омонімії. Тобто враховуються однакові за написанням, але різні за смисловим значенням слова. Визначення омонімів виконується на основі статистики одночасно використовуваних слів на базі Національного корпусу російської мови і власних корпусів «Яндекса».
 • Розширення запиту. На даному етапі шукаються синоніми, абревіатури, написання на різних мовах, наприклад назв брендів, підбираються високочастотні однокореневі слова.
 • Виняток синонімів найменувань об'єктів. На цьому етапі визначаються, як правило, назви компаній, місць, назв, для яких не потрібно підбирати синоніми і розширювати коло пошуку. Також запит опрацьовується на наявність граматичних і орфографічних помилок.

Мова формулювання запиту до пошукових машин називається інформаційно-пошуковим. У його складі логічні оператори, морфологія мови, регістр слів, префікси обов'язковості, можливість обліку відстані між словами і розширеного пошуку. Подібне уявлення запиту потрібно для більш швидкої вибірки по великих баз даних.

Примусове звуження або розширення кола пошуку при формуванні запиту

Очевидно, що розширення пошуку для користувача потрібно не завжди, і, якщо він пам'ятає дослівно фразу з потрібного йому документа, навряд чи йому сподобається те, що на першій сторінці видачі з'явиться релевантна інформація, зібрана по синонімів до запиту. Тому для пошукових систем існують загальні правила (з деякими нюансами для кожної з них) формування запиту, за допомогою яких їй можна вказати, яка саме конкретика цікавить користувача.

Так, для звуження або, навпаки, розширення кола пошуку в певній галузі слід дотримуватися таких правил формування пошукового запиту.

 • Точне входження. Якщо пошук ведеться за відомою точної ключовою фразою, декільком поспіль стоять словами, слід укладати таку фразу в лапки - «" ... "». В цьому випадку в видачу потраплять тільки точні співпадіння без розширення пошуку на синоніми і однокореневі слова.
 • Об'єднання ключових слів. Там, де необхідно знайти документ, який в обов'язковому порядку має входження декількох слів в будь-якій частині сторінки, слід написати їх після основного запиту через знак «плюс» - «+». Уточнюючі слова дозволять значно звузити коло пошуку.
 • Виняток ключових слів. Дозволяє прибрати з видачі документи з входженнями слів, що стоять після основної ключової фрази через знак «мінус» - «-». Це зручно, наприклад, якщо потрібно відсікти комерційні тексти від інформаційних, наприклад, вказавши після мінуса типові для перших слова: «ціна», «купити», «недорого» і ін.
 • Варіанти. Використання логічного «АБО» в запитах дозволяє виконати пошук в документах, де присутня хоча б одне слово із зазначеного набору. У «Яндексі» варіації слів перераховуються через «|», а Google вимагає використання службового слова OR, яке потрібно вказувати між варіантами ключів в пошуковій фразі.

Освоївши на практиці і трохи потренувавшись з використанням цих правил формування пошукового запиту, можна швидше знаходити потрібний матеріал і позбавити себе від перегляду інформації, близькою по семантиці, але не має важливості в конкретному випадку.

Принципи ранжирування результатів пошуку

Після передачі запиту на виконання пошуку за індексом на його основі будується вибірка з бази, яка містить посилання на сторінки, які повністю задовольняють всім заданим умовам. Як правило, ця вибірка досить значна навіть для продумано складених пошукових фраз і може містити сотні і тисячі сторінок. Видати її в такому необробленому вигляді користувачеві - означає приректи його на складний ручний пошук і аналіз найбільш потрібного результату. Тому після формування видача ранжируется за досить складною технологією.

Ранжування, або сортування посилань на сторінки в Інтернеті, в порядку убування їх корисності для користувача - це досить складний і постійно удосконалюється процес. Його головне завдання - дати споживачеві максимально корисну інформацію, яка повністю відповість на його запит.

Саме технології ранжирування надають максимальний вплив на інтернет-маркетинг, безпосередньо визначаючи позицію сайту в пошуковій видачі. Варто зазначити, що застосування таких технологій в «Яндексі» почалося з 2009 року і постійно розвивається шляхом впровадження нових алгоритмів. Кожна модернізація може привести до різкої зміни позиції сайту, особливо якщо попередня позиція була зайнята не завдяки якісному інформаційному наповненню, а шляхом використання виключно технічних методів SEO-просування.

Довідка: з листопада 2009 року в «Яндексі» використовувався метод машинного навчання «Матрикснет», запущений в алгоритмі «Снежинськ». З 2012 року застосовується платформа «Калінінград», розроблена на основі «Матрикснет». У 2016 році з'явився алгоритм «Палех», в 2017-м - «Баден-Баден» і «Корольов».

Сучасні алгоритми ранжирування здатні враховувати тисячі різних параметрів, починаючи від статистичних характеристик тексту і закінчуючи поведінковими чинниками на сайті і його смисловим наповненням.

Весь процес сортування сторінок по відповідності пошуковій фразі ділиться на два етапи:

 1. Відбираються найбільш релевантні сторінки сайту, інформація з якого повинна потрапити в видачу.
 2. Вибрані сторінки ще раз упорядковано за релевантністю запиту.

Такий підхід забезпечує потрапляння в кінцеву видачу зазвичай не більше однієї сторінки з веб-ресурсу, що полегшує для користувача завдання вибору найбільш цікавого сайту з декількох. В іншому випадку сторінки з одного тематичного ресурсу могли б заповнити всю видачу. Однак в деяких ситуаціях користувач може помітити у видачі кілька сторінок з одного сайту.

Кінцеве чисельне значення релевантності, яке використовується в сортуванні, визначається за складними формулами і алгоритмам, які в більшій частині відомі тільки компанії - власнику пошукової системи. Також на Ранжування враховує і регіональна приналежність ресурсу, що особливо актуально для комерційних запитів.

Після завершення попереднього сортування відібрані сторінки проходять ще через ряд більш строгих фільтрів, серед яких є і система санкцій, що знижують значимість сторінки у видачі. Санкції, або песимізація, можуть застосовуватися як до ресурсів цілком, так і до окремих сторінок за порушення правил публікації контенту, плагіат, використання технологій накрутки і ряд інших чинників.

Після завершення всіх етапів алгоритму визначення релевантності знайдені сторінки упорядковано від більш релевантних до менш релевантним і відправляються користувачеві на екран у вигляді видачі пошукової системи.

Фактори ранжирування

Варто зазначити, що пошукові системи не розкривають до кінця всі критерії ранжирування сайту і технології визначення релевантності. Даються лише загальні рекомендації, головна суть яких - поліпшення якості контенту, його змістовності і корисності для кінцевого користувача. До числа основних факторів належать такі:

 • внутрішні - текст, його оформлення, графічні елементи, перелінковка всередині сайту;
 • зовнішні - посилання на сторінки сайту з інших ресурсів, активність в соціальних мережах (лайки, ретвіти, репости і ін.);
 • поведінкові - показник відмов, час перебування на сайті, глибина перегляду і т. д.

Проте часто на першій сторінці видачі можна спостерігати матеріали, які далекі від таких вимог і займають їх завдяки використанню технологій «чорного SEO». Однак такі ресурси зазвичай виключаються з видачі із застосуванням санкцій при черговій модернізації алгоритмів ранжирування. Втім, трапляються і ситуації, коли впровадження нового алгоритму призводить до зниження позицій якісних ресурсів, що вимагає постійної уваги до них з боку їх власників і своєчасного реагування оптимізаторів на зміну ситуації, щоб не допустити втрати прибутку через зниження потоку клієнтів від пошукових систем.

Як стати клієнтом GoToTOP?

Для замовлення стратегії в Львові або Львівській області просто заповніть заявку. Менеджер по роботі з клієнтами зв'яжеться з вами і підготує персональне комерційну пропозицію performance-marketing агентства GoToTOP, складене з урахуванням ваших цілей і можливостей.

Відправляючи форму, ви погоджуєтеся на обробку персональних даних, захищених політикою конфіденційності та оброблюваних для виконання вашої заявки.